Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lodzbiennale.pl/includes/menu.inc).

ABC giełdy papierów wartościowych

  • Posted on: 25 March 2019
  • By: addmean
Pragnąłbyś dowiedzieć się więcej o giełdzie papierów wartościowych? Dumasz nad rozpoczęciem kariery giełdowego inwestora? Przejrzyj artykuł i dowiedz się więcej.


W ekonomii do czynienia mamy między innymi z giełdami towarowymi.


koparka
Source: www.flickr.com


Ogród pełen cienia
Author: Jean-Sebastien Roy
Source: Ogród pełen cienia


Najczęściej handluje się tam produktami rolno-spożywczymi oraz podstawowymi surowcami, jak ropa bądź miedź. Jednak z reguły pod pojęciem giełdy rozumie się giełdy papierów wartościowych.

Masz ochotę przeanalizować taką kwestię nieco dokładniej? Jeśli tak, to kliknij ten link oraz zobacz więcej na portalu (http://kancelaria-bonczewski.pl/wladza-rodzicielska/), który również omawia taką problematykę.

Dzisiaj giełdy papierów wartościowych są super-nowoczesnymi placami targowymi, na których spotykają się kupujący i sprzedający owe papiery, głównie akcje firm notowanych na konkretnej giełdzie (lecz obraca się też obligacjami, prawami poboru akcji. Na giełdzie w Nowym Jorku rejestrowanych jest w przybliżeniu 3 tysiące pionierskich przedsiębiorstw świata i USA, w Warszawie zaś mniej więcej 350 firm, w tym już kilkadziesiąt cudzoziemskich.
Jak działa giełda? Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, handel na giełdach odbywa się już wyłącznie wirtualnie. Zlecenia kupna/sprzedaży przesyłane są i kojarzone elektronicznie prawie „od ręki” w czasie sesji giełdowej. Specjalny system kojarzenia bieżących ofert kupna jak też sprzedaży umożliwia błyskawicznie określić optymalną cenę transakcji, a więc kurs konkretnych akcji w konkretnym momencie. Giełda jest zarazem miejscem spotkania przedsiębiorstw wymagających nowego kapitału z inwestorami mającymi ów kapitał i szukającymi najlepszych okazji do jego ulokowania.


Firmy decydują się wejść na giełdę właśnie w poszukiwaniu niedrogiego kapitału, a rozporządzający owym kapitałem inwestorzy oceniają niebezpieczeństwo powiązane z zakupem konkretnych akcji.